کد خبر: 21154
تاریخ انتشار: ۴ تیر ۱۳۹۸ در ۵:۵۲ ب٫ظ
با حضور معاون هماهنگی و امور اقتصادی استانداری گیلان:

جلسه ساماندهی آب بندان های شهرستان لاهیجان برگزار شد

به گزارش رساگیل : آرش فرزام صفت معاون هماهنگی امور اقتصادی روز دوشنبه درجلسه ساماندهی آب بندان های شهرستان لاهیجان افزود: ۸۷۹ پهنه آب بندان شامل دوهزار قطعه با محدوده ۱۶۷ هکتار در گیلان وجود دارند که شیوه نامه بهره […]

پایگاه خبری تحلیلی رساگیل: (Rasagil.ir)

به گزارش رساگیل : آرش فرزام صفت معاون هماهنگی امور اقتصادی روز دوشنبه درجلسه ساماندهی آب بندان های شهرستان لاهیجان افزود: ۸۷۹ پهنه آب بندان شامل دوهزار قطعه با محدوده ۱۶۷ هکتار در گیلان وجود دارند که شیوه نامه بهره برداری از این حوزه های آبی و نحوه واگذاری آنها در استان گیلان تنظیم و پس از تصویب ابلاغ شده است ولی هنوز در مورد کلیات آن به دلیل عدم اطلاع و مطالعه کافی شیوه نامه و اطلاع رسانی مشکلاتی وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: مطالعه آب بندان ها باید همه جانبه باشد اما تاکنون دستگاه هایی مانند اداره کل شیلات، آب منطقه ای گیلان و جهاد کشاورزی با دیدگاه ها و شیوه های خود دنبال آب بندان ها رفته اند درحالی باید همه مطالعات کنار هم قرار گیرند و به این واحدها بصورت یکپارچه نگاه شود تا بتوانیم این عرصه های اقتصادی را به سرمایه گذار واگذارکنیم.

وی یادآورشد: مطالعات آب بندان ها بصورت هماهنگ مدیریت خواهند شد و ظرفیت های پرورش ماهی، پرنده نگری، تفریحی و گردشگری این آب بندان ها توسط ادارات میراث فرهنگی و گردشگری، آب منطقه ای، جهادکشاورزی، محیط زیست و اداره کل شیلات بررسی و همه جنبه ها درآن دیده می شوند.
وی اضافه کرد: دراجرا و ساماندهی بخشی از آب بندان ها معادل ۳۵۰ میلیارد تومان عملیات عمرانی رایگان بدون اعتبار دولتی انجام خواهد شد و پس از اجرای طرح حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب به ظرفیت آب‌های تنظیمی گیلان افزوده میشود که آب دهی آن معادل حجم آب دو سد درحال ساخت شفارود در رضوانشهر و پلرود در رحیم آباد رودسر خواهدبود.

فرزام صفت تصریح کرد: آب بندان هایی که قابلیت فعالیت های اقتصادی و سودآوری دارند به سرمایه گذار واگذار شوند که در این واگذاری ابتدا شوراها و دهیاری ها در اولویت قرار دارند که در غیراینصورت به سرمایه گذار بخش خصوص واگذار خواهندشد.
وی اظهارداشت: نباید دولت دربهره برداری از آب بندان ها هزینه کند و دستگاه های متقاضی و افراد سرمایه گذار باید در چارچوب شیوه نامه ابلاغ شده نسبت به لایروبی و بهره برداری آنها اقدام کنند.
وی به چشم اندازهای زیبا و بی نظیر و قابلیت های بالای آب بندان های گیلان برای گردشگری تاکید کرد و گفت: ۵۳ پهنه آب بندان در گیلان شناسایی شده اند که باید قابلیت های تمامی آنها بررسی شود و برای هر شهرستان یک کارگروه تعریف شود و سوآور و یا غیرسودآوربودن آب بندان ها مشخص و اعلام شود.
فرماندارشهرستان لاهیجان نیز در این جلسه اظهارداشت: شهرستان لاهیجان ۵۳پهنه آب بندان دارد که چهار پهنه آن قابلیت واگذاری دارد و از استانداردهای لازم برخوردار هستند که برای واگذاری معرفی شده اند و بزودی آب بندان سوستان لاهیجان از طریق مزایده واگذار می شود.

اسماعیل میرغضنفری افزود: نیمه دوم سال گذشته استاندار گیلان به همراه کارگروهی جلسات مختلفی درخصوص آب بندان ها برگزار کرد تا اینکه یک شیوه نامه ای برگرفته از روح قانون تنظیم شود تا شهرستان ها بتوانند برای احیای و بهره برداری بهتر از این شیوه نامه استفاده کنند.
وی در ادامه اظهارداشت: در راستای کارگروه استانی کارگروه های شهرستانی هم جهت بهره مندی بیشتر شکیل شد تا بتوانند این شیوه نامه را اجرایی کنند که در اجرای این کارگروه موانع ای بوجود آمد و هر شهرستان نسخه مختص خود را داشت و امروز نسبت به این موانع و مشکلات در این جلسه اهتمام وجود دارد.
فرماندار لاهیجان گفت: در شهرستان لاهیجان آب بندان های سود آور و یا غیرسودآور برمبنای شیوه نامه مشخص شده است و در این جلسات نحوه واگذاری آنها بررسی می شود.
میرغضنفری یادآورشد: چهار آب بندان لاهیجان به متقاضیان بصورت سه و یا چهارساله واگذار می شود که این واگذاری تا ۱۰ سال هم می تواند تمدید شود.
جلسه بررسی مشکلات آب بندان های گیلان با حضور فرماندار لاهیجان، مدیران کل شیلات گیلان، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، جهادکشاورزی گیلان، مدیرکل راهداری گیلان، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گیلان، کارشناسانی از آب منطقه ای گیلان و دیگر سازمان ها و کارشناسان ذیربط روز دوشنبه به ریاست فزانه صفت معاون امور اقتصادی استانداری گیلان در فرمانداری لاهیجان تشکیل شد.

 

 

انتهای پیام/

انتشار نظرات در پایگاه خبری رساگیل به معنی تائید آن نیست.

رساگیل نظرات حاوی توهین و افترا را منتشر نخواهد کرد.

لطفا از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها خودداری نمائید.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *