کد خبر: 28940
تاریخ انتشار: ۲۱ شهریور ۱۳۹۸ در ۶:۴۸ ب٫ظ
استاندار گیلان در دیدار با رییس شیلات کشور

تولید ۴ تن خاویار را هدف گذاری کردیم/ اختصاص ۲۵ میلیارد تومان برای حمایت از سرمایه گذاری در بخش پرورش ماهی در قفس

استاندار گفت: تلاش می کنیم تولید خاویار در گیلان تا سال ۱۴۰۰ به بالای ۴ تن برسد.

پایگاه خبری تحلیلی رساگیل: (Rasagil.ir)

به گزارش پایگاه خبری رساگیل، ارسلان زارع در دیدار با رییس سازمان شیلات کشور با اشاره به اینکه استان گیلان به عنوان یک رکن مهم در تولید خاویار در کشور است اظهار داشت: تولید خاویار یک فرصت خوب و ارزآور واشتغال‌زا محسوب می‌شود و بر این اساس باید هدف‌گذاری کنیم تا تولید گیلان در سال ۱۴۰۰ از مرز ۴ تن گذر کند.

 وی جایگاه گیلان را در بازسازی ذخایری ماهیان رتبه نحست کشور عنوان کرد گفت: ۱۰۰ میلیون قطعه بچه ماهی در گیلان سال گذشته تولید و رهاسازی شد که این میزان برای اولین بار اتفاق افتاده است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه قانون برنامه ششم توسعه سهمی خوبی را برای گیلان در زمینه اشتغال آبزی‌پروری دیده است افزود: تا پایان برنامه،  تولید۲۰۰ هزار تن انواع ماهی در قفس پیش بینی شده است که سهم استان گیلان بیش از ۸۰ هزار تن است.

زارع با اشاره به درخواست‌ها و پیشنهاداتی که در سفر رییس جمهوری به گیلان درخصوص توسعه تولید ماهی در قفس به عنوان یک پروژه اولویت‌دار استان مطرح و تصویب شد افزود: در این سفر ۲۵ میلیارد تومان برای حمایت از سرمایه گذاری بخش خصوصی جهت اجرای پرورش ماهی در قفس تصویب شد  که ۵۰ درصد آن امسال اختصاص می یابد.

استاندار گیلان اظهار داشت: یکی از مهمترین اقدامات و برنامه‌ریزی‌های خوب دولت تدبیر و امید در عرصه شیلات افزایش و تقویت سهم آبزی‌پروری و کاهش فشار برروی دریا و افزایش درآمد صیادان است.

زارع تصریح کرد: با مشارکت صیادان، مردم و آموزش می‌توان کمک بیشتری برای تولید ماهی در قفس انجام داد .

وی با بیان اینکه باید از اکوسیستم دریا بیشتر محافظت کنیم  اظهار داشت: می‌بایست با نگاه  توسعه پایدار و رویکرد حفظ محیط زیست به اقتصاد دریامحور توجه کنیم.

نماینده عالی دولت گفت: علاوه بر بازسازی ذخایر با اعتبارات دولتی و مشارکت مردم بر حفاظتی که توسط یگان حفاظت اتفاق می افتد واقعا به همراهی مردم بیش از پیش نیاز داریم.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان این که می‌توان از ظرفیت خوب آب بندان‌ها و آب شیرین در آبزی‌پروری استفاده کرد، عنوان داشت: در استان ۹ هزار هکتار آب بندان وجود دارد و باتوجه به محدودیت اراضی بیش از ۳ هزار هکتار آن ظرفیت آبزی‌پروری دارد که می‌توان از این ظرفیت با رویکرد تولید و اشتغال استفاده بیشتری کرد.

وی به استفاده از ظرفیت تولید آبزی‌پروری در روستاها در مقیاس کوچک اشاره و خاطر نشان کرد: آب منطقه‌ای با همکاری و همراهی سازمان حفاظت محیط زیست و دامپزشکی و با حمایت‌های شیلات و جهاد کشاورزی، این ظرفیت ها را شکوفا کنند.

استاندار اظهار داشت: استان گیلان با سابقه‌ای طولانی در بخش شیلات به عنوان کانون اشتغال صید و صیادی کشور است .

وی خاطر نشان کرد: فعالیت های  شیلاتی در بخش آبزی پروری و صیادی گیلان در کشور یک نقطه قوت محسوب می شود ولی باید کوشش کنیم این سهم را بیشتر و میزان تولید را تقویت کنیم.

در ادامه این جلسه رییس شیلات کشور با اشاره به کارآزمودگی مردم استان گیلان به فعالیت‌های شیلات و کشاورزی گفت: سرمایه‌گذاری و پشتیبانی‌ در این حوزه خیلی زود تبدیل به تولید و اشتغال پایدار در استان می‌شود.

نبی اله خون میرزایی گفت: از ۶ تن خاویار کشور ۲٫۵ تن آن توسط گیلان تأمین می‌شود که قطب اصلی کشور محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

انتشار نظرات در پایگاه خبری رساگیل به معنی تائید آن نیست.

رساگیل نظرات حاوی توهین و افترا را منتشر نخواهد کرد.

لطفا از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها خودداری نمائید.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *