کد خبر: 18623
تاریخ انتشار: ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ در ۱۱:۴۹ ق٫ظ

برداشت ۳۵ هزار تن برگ سبز چای کیفی از باغ های شمال

رئیس سازمان چای کشور گفت: تاکنون ۳۵ هزار تن برگ سبز چای کیفی توسط چایکاران استان های گیلان و مازندران برداشت و تحویل واحدهای عمل آوری شده است.

پایگاه خبری تحلیلی رساگیل: (Rasagil.ir)

به گزارش پایگاه خبری رساگیل، حبیب جهانساز افزود: ارزش بهای برگ سبز برداشت شده توسط چایکاران ۱۱۴ میلیارد تومان است که ۲۹میلیارد تومان از قدرالسهم کارخانه های چایسازی به حساب چایکاران واریز شده است.

وی خاطرنشان کرد: بیش از ۹۰درصد برگ سبز برداشت شده از نوع درجه یک بهاره است که نسبت به چای درجه یک در مدت مشابه سال گذشته، ۳۴درصد افزایش دارد.

جهانساز با اشاره به اینکه سال بهره برداری خوبی برای چای پیش بینی می شود، اظهار داشت: در مجموع به دلیل پرداخت تسهیلات برای عملیات بهزراعی و مکانیزاسیون باغ های چای و وارد کردن دستگاه های جدید ، شرایط اقلیمی و بارندگی های مناسب برگ سبز بیشتر و با کیفیت بهتری بویژه از نوع بهاره توسط چایکاران برداشت و تحویل شده و رغبت بیشتری در کشاورزان برای حضور در باغ ها و برداشت از محصول چای بوجود آمده است.

وی تصریح کرد: رقابت خوبی بین کارخانه های چایسازی برای خرید برگ سبز چای بالاتر از نرخ تضمینی برای اولین بار در سال جاری ایجاد شده که موجب می شود باغ های چای در سال جاری بیشتر احیاء شده و رونق بگیرد.

جهانساز خاطرنشان کرد: حدود چهار هزار هکتار از باغ های چای طی چند سال اخیر و یک هزار هکتار نیز در سال گذشته احیاء شدند و چهار تا پنج هزار هکتار باغ چای وجود دارد که باید مجددا احیا شوند.

در فصل زراعی جاری، قیمت خرید تضمینی هر کیلوگرم برگ سبز چای درجه یک ۳۲ هزار و ۷۵۰ ریال و برگ سبز درجه دو، ۱۸ هزار و ۴۹۲ ریال تعیین شده که نسبت به سال قبل، به ترتیب ۲۰ و ۲۱ درصد افزایش داشته اند.

برداشت برگ سبز چای هر ساله در سه چین بهاره، تابستانه و پاییزه صورت می گیرد که چین بهاره از اوایل اردیبهشت ماه، تابستانه از نیمه دوم خردادماه و چین پاییزه در شهریور و مهرماه انجام می شود.

انتهای پیام/

انتشار نظرات در پایگاه خبری رساگیل به معنی تائید آن نیست.

رساگیل نظرات حاوی توهین و افترا را منتشر نخواهد کرد.

لطفا از نوشتن نام مسئولین و شخصیت ها خودداری نمائید.

لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *